
Spiralista
Podcast Spiralista se zaměřuje na témata spojená se vším, co ovlivňuje zdraví našich zad, páteře a celého pohybového aparátu. Hlavním hostem je MUDr. Kateřina Smíšková, spoluautorka rehabilitační metody Spirální stabilizace, která byla vytvořena pro zlepšení zdraví zad a páteře. Nyní je Spirální stabilizace celosvětově rozšířenou a uznávanou metodou fyzioterapeutů pro léčbu bolestí zad, výhřezu disku a skoliózy. Kateřina Smíšková se intenzivně věnuje léčbě skoliózy u dětí, a ty jsou důležitým často se objevujícím tématem podcastů Spiraliasta. Epizody přináší praktické rady a tipy, jak pečovat o sebe a své děti, aby se zdravě vyvíjely a zůstaly dlouhodobě zdravé a bez bolesti. Také prozkoumáváme, co našim zádům prospívá, a co jim naopak škodí, od vhodných tělesných aktivit a správného držení těla po běžné chyby, kterým se v každodenním životě vyhnout. Podcast Spiralista je určen pro každého, kdo chce lépe pochopit, jak funguje jeho tělo, a najít efektivní způsob, jak se starat o zdraví své i celé rodiny. Poslechněte si rozhovory na různá aktuální témata, nejen s MUDr. Kateřinou Smíškovou, ale i s jinými fyzioterapeuty a lidmi, kteří mají zkušenosti se Spirální stabilizací, a získejte cenné informace, jak udržet záda silná a zdravá. Budeme také mluvit o mobilní aplikaci Spiralista, která je nezbytným pomocníkem každého, kdo chce začít cvičit nebo dlouhodobě provozuje cvičení metody Spirální stabilizace. Podcast Spiralista je tedy průvodcem na cestě k lepšímu držení těla, zlepšení fyzické kondice, nápravě onemocnění páteře a odstranění bolestí spojených se špatným pohybovým aparátem.
Spiralista
S01 E09 - Skrytá souvislost mezi plochými nohami, skoliózou a držením těla
Máte plochou nohu a nevíte, co s tím? Nebo vás jen zajímá, jak rozpoznat problémy s klenbou nožní a co to vlastně znamená pro vaše celkové zdraví? V tomto fascinujícím rozhovoru s odbornicí odhalujeme překvapivou souvislost mezi plochými nohami a celkovým držením těla.
Dozvíte se, že plochonoží může být asymetrické – jedna noha bývá plošší než druhá, což je typické zejména u lidí se skoliózou. Naučíme vás, jak jednoduše zkontrolovat vlastní klenbu pomocí otisků na mokrý papír nebo pozorováním vnitřní strany chodidla a kotníků. Odbornice vám ukáže, jak správně postavit nohu z ploché do klenuté polohy a představí základní cviky, které můžete začít praktikovat hned dnes – od výponů na špičky přes přešlapování až po pokročilejší cvičení s přenášením váhy.
Zvláštní pozornost věnujeme kontroverznímu tématu barefoot obuvi a chůze naboso. Je to skutečně nejlepší způsob, jak posílit oslabená chodidla? Nebo jen módní trend, který může napáchat více škody než užitku? Naše fyzioterapeutka sdílí vlastní zkušenost s chůzí naboso po dobu tří čtvrtí roku a otevřeně mluví o výhodách i nevýhodách tohoto přístupu. Zjistíte, proč širší špička bot je důležitá, ale zároveň proč odpružení podrážky hraje klíčovou roli v prevenci pozdějších problémů s klouby.
Ať už vás trápí ploché nohy, zvažujete přechod na barefoot obuv nebo jen chcete pochopit, jak funguje mechanika chodidla – tento podcast vám poskytne jasné, praktické a vědecky podložené informace. Zapojte se do diskuse a sdílejte své zkušenosti s námi!
Krásný, dobrý den všem našim posluchačům. My jsme si dneska pro vás vybrali takovou takové zajímavé téma, které nám teď i navazuje na to, že mě brní nohám. To nebudu říkat, ne, dobře, tak já to řeknu. Dneska si přeseděla nohu, já vám to řeknu Ano, no, a krásně nám to teď navazuje jako na to téma. Takže dnešní téma budou ploché nohy, což já teda i mám, tak možná i proto mě ta noha teď budou.
Speaker 1:To mám ur. Naše téma bude ploché nohy. My tady na tohle téma už jsme zpracovávali článek. Můžete ho najít na wwwspiralistacom a pročíst si tam nějaké informace, pokud hledáte něco o plochých nohách. Ale mě by teda zajímalo, jak je to se skoliozou a s plochýma nohama.
Speaker 2:No, u skuliozy plochonoží být může a nemusí. A co je? když už je plochonoží, tak co je typické je, že je asymetrický, to plochonoží, to znamená, že plochou nohou najdete víc třeba na jedné straně, a to je třeba téma, které bude v té knížce, kterou píšu právě už dlouho. Tak, tohle je prostě téma, který je dobrý poznat jako dobrý o něm něco vědět a pro terapeuty určitě důležitý, protože se od toho i odvíjí. To, jaký je potom postup třeba při cvičeníhu poznáte podle toho, že se podíváte třeba na chodidla ze předu nebo ze zadu, sledujete vnitřní stranu toho chodidla a kotníky, a pokud máte vnitřní stranu chodidla hodně blízkou u podlahy, nebo jednu stranu prostě na jedné noze blíž u podlahy než na té druhé, tak to My jsme si takhle vždycky dělali otisky jako vodou.
Speaker 2:Pro děti je úplně nejlepší, takže je to ten správnej stýdl. A projít se po asfaltu v létě.
Speaker 1:A když to máš vykrojený, tak je to správně. Ale nesmí to být asi zase až moc vykrojený. To už je taky, ale vykrojený to nemám.
Speaker 2:Tak, to je kombinovanou parou plochu noží A proto mě ta noha bolí.
Speaker 1:No, tak jedem dál.
Speaker 2:No, takže, jak říkáte, dneska je dobrý, si tu nohu třeba obtisknout u dětí na papír, na piják, a podívat se, jestli obě nohyeba nemá větší plochu obtisknutou. Tak to je plošší. No, ale jako výrazně je to vidět na těch vnitřních kotnících, který jsou stočený dovnitř, a ten vnitřní kotník rovná se holení kost. Takže když si potukáte zvnitřku na holeně, si pak můžete korigovat polohu nebo výšku té klenby. Takže je to dobrá pomůcka na to, jak se naučit, si postavit nohu z ploché do klenuté. Když si chytnete holeně a vytočíte je rukama trošku ven a posunete si kloub palce blíž dovnitř, k patě dozadu, tak tím si pomáte vlastně postavit si tu nohu do klenby a nastavit si ji do pozice, v které třeba teprv začněte cvičit nějaký cvik.
Speaker 1:Takže palce, když stojí, měly by být jako vodorovně, a i to myslíš jako z pravici, můžou být malinko dovnitř právě Proto.
Speaker 2:ale osa chodidla prochází mezi druhým a třetím prstem a vede dozadu do středu kotníku. Když si namalujete tady tu čárku na nárt mezi druhý a třetí prst, a pokračujete s tou čárkou až do prostřed hlezna nebo na ten kotník prostě, a udělá na druhé noze tu stejnou čárku, tak tady ty dvě čárky mají stát rovnoběžně. když cvičíte, v případě, že už nejste 15 letí a už je vám po pár let víc a začínáte být postarší, tak si ty nohy nemusíte striktně stavit tady do té rovnoběžky pohodlý a udělat si vnější rotaci. Ono úplně všichni nemáme narostlý, totiž kosti, klouby, kyčle a kolena prostě tak aby jsme mohli přirozeně stát rovnoběžně tady s těma čárama. Ale u někoho je potřeba kvůli postavení jamedky, čelních kloubů, prostě Je to úplně přirozené, je to v pořádku. Ale u většiny pacientů nebo u většiny lidí, jako nevidíte, do těch kyčlí nevidíte, nemáte třeba snímek, tak se orientujete podle toho. jestli vadí, nevadí v koleni Nesmí třeba s pěknýně dodržet rovnoběžnou osu chodidla.
Speaker 1:No tak to bylo jak poznat plochou nohu. A teď mi řekni teda nějaký cviky.
Speaker 2:Tak úplně nejednodušší cviky na plochu, no, ty výpony na špičky není špatný dělat, třeba s tahama se z hora. To měla na zvrchu pro dospělýho pacienta. Moment, to je zase novej cvik.
Speaker 2:Zase, než myslíme, že to je novej cvik, ten tam ještě nemáme, ale chtěla jsem říct, že třebavik špičky, takže můžete si dát jednu do předu, jednu do zadu a vlastně udělat výpor na špičkách v kroku a u toho použít nějakou pozici, kterou třeba chcete, která vám jde, Co třeba přeslapování. To je úplně základním príky na dvou chodidlech. A naučte se udělat si semiflexy v koleni, vytočit si ty holeně, postavit si palce do zadu, spevnit hýždě a vytahovat právě páteř z hůru a cvičit základní cvíky s přešlapováním, kdy zvedáme jednu patu a vracíme zpátky na podlahu. Další postup jsou cvíky na krokové, to znamená přenášení váhy na přední nohu, třeba v pozici čáp nebo v pozici volavka, ale úplně nejjednodušší asi je ten č.
Speaker 1:No, ještě máme v apce taky různý cvíky protahovací. To bys taky doporučila.
Speaker 2:Jo, určitě dobře si to vzpomněla, protože to, že má někdo plochou nohu, tak samozřejmě ovlivňuje taky svaly, nejenom do síly. To znamená, že nemají třeba síluou svaly, některý zkrácený. Takže abyste mohli mít aktivní klen v nožní, neměli plochou nohu, tak taky potřebujete některé svaly protahvat. Na protažení najdete stretching na lítka a taky na nárty, a oba jsou potřeba.
Speaker 1:Co chození na boso a ploché nohy. No, zakázení na boso není No tak určitě je to nejlepší, že jo. Já třeba vím, že hodně se doporučuje, a i když tí malí díti začne chodit, tak ideálně mu hnedka prostě nedávat jako pevný boty.
Speaker 2:A na druhou stranu, plně nevím jestli taba dítě klenutou nohu.
Speaker 1:Bohužel.
Speaker 2:Není to prostě alfa omega to, abyste měli krásnou klenbu? To, jak vypadá klenba je odrazem totiž toho, jak vypadá stavba celého těla. To znamená, pokud budu mít těž, nemám většinou hezkou klenbu. A je naprosto mylná myšlenka, že, když budu mít barefootový boty, tak budu mít pěknou klenbu. Barefootový boty se třeba dají, nebo budeš chodit bez bot, třeba se dá nějakou část dne, ideálně, když není zima. K A tohleto téma je strašně široký. Určitě jsou lidi, kteří zvládají chodit třeba, nebo jsou úplně celý rok a řeknou vám, já jsem schopný chodit třeba i v zimě, když mrzne venku, bo se každej něco umí. Tak máme třeba ultramaratonce, který b tonů prostě po sobě a všechno zvládnou. Ale jako průměrná populace si myslím, že prostě na tohle vůbec není stavěná. Ačkoliv lidský tělo zvládne ledacos. Tak je dobrý si uvědomit, že chození na boso při vadném držení těla má nějaký rizika. Tak v dnešní době to může znamenat, že budu 40 let chodit na boso. Tak musím v další 40 let počítat s těžkou artrozou kloubu, kolene, hlezna prstů a budeme třeba strašně bolavý nohy.
Speaker 1:A to počítáš do toho. I chození s těma barefootama.
Speaker 2:No, bohužel Vlastně Bota jednak špatně izoluje, když tam nemáte ovečku třeba tak špatně izoluje, neizoluje vůbec žádný netlumý nárazy, a vlastně to všecko se přenese rovnou do toho těla. To znamená, první náraz jde do kostí, do drobnejosila, vůbec boty, a to v období trvalo třicetě roku. Že jsem zastáncem toho chodit i na boso, a já třeba v práci taky chodím hodně na boso. Nicméně nestojím na místě na boso a i chodím v botách, které jsou odpružený. A když budu chodit po terénu, po horách, tak si prostě radši užiju tu turistiku v botě, která mě nebude bolet.
Speaker 2:Prostě Třeba všichni ty berfutový boty fakt bolej, ať už si ty lidiň z části ale jsou tam, a vlastně ta bolest vyvolává zbytečný vnitřní napětí. Takže já nejsem pro berchutovou obuv, a už jsem vlastně za tím obdobím, kdy jsem si to vyzkoušela a hodně jsem ustoupila od toho, jak má nebo nepohodlná, nebo placatá, a vyhledávám boty, které jsou aspoň z části odpružený, ale mají třeba širokou špičku. Takže na beruchutových botech mě hodně vyhovuje to, že si můžu dát prsty od sebe, že mají tady ty dvě věci. To znamená, mají povodrážku, která tlumí náraz, a mají tu širokou ovolebnou špičku.
Speaker 1:Prostě opravdu marný byla, že shodila na Boso tři čtvrtě roku Jako úplně na Boso. I v zimě Bylo to od Rado skoro do zimy, a i sníh si zažila.
Speaker 2:No, zažila jsem si i sníh, a ten fakt nebyl příjemný. Pak už jako ne. A to bylo tady u nás jako v Čechách. Jo, bylo to v Čechách 25, tak 25 prostě má člověk.
Speaker 1:No, a teď mi řekni jako pocítila jsi nějaký výhody a nevýhody z toho?
Speaker 2:Pochopila jsem, že to nebude můj styl. Ležíš že?
Speaker 2:jsi to vydržela tři čtvrtě roku, to je docela dlouho, že se to dá vydržet. Můžete tak jako chodit, ale nemůžu říct, že by to bylo příjemné. Ve všech situacích to fakt příjemné nebylo. To radši vystřídám tu obu s tím, že jdu na boso, anebo zase v butě a neím. Ale kdyby mě ta noha měla bolet, třeba co já vím, až mě bude 70, tak si klidně na to cvičení ty boty i vemu. Takže nebudu úrputná tvrdohlava, a jenom proto, abych si dokázala, že mus na boso se doporučuje u spirální stabilizace A jaký je rozdíl potom, když máš třeba ponožky nebo když cvičíš na boso.
Speaker 2:Ponožky nějak moc nevadějí. Pokud nemáte malý ponožky pro mladší potohrozenci, nesplejte si prostě šuplíky doma, jasně Tak, pokud ta ponožka vám nesmírá palec k valičku, tak to fakt nevadí. A ponožku květně mít můžete. Blbý jsou syntetické ponožky na plovoucí podleze. Ty nedoporučuju, ty fakt koužou. Takže když máte, to je vlastně třeba dobrý poznamenat u malých dětí, u kojenců, který teprv lezou, tak když máte plovoucí podlahu a dáte mu punčocháče, který nejsou protiskluzový na kolenou a na prstech tak se vám může stát, že se to bacha.
Speaker 1:Jo, už by tak strašně chtěl, ale prostě kůňčocháče to nedovolí.
Speaker 2:A není to tím, že by bylo neurologicky postižený nebo někde pozadu, ale prostě má blbou podlahu a blbý ponožím, že to byl kvůli mně koberec. Naprosto vhodná podložka je koberec. A jo, cvičte na bosu, protože si mnohem snáž natvarujete tu klenbu v botě. Tak dobře nebudete tvarovat klenbu, protože každá bota má už nějaké přetvarování. Inteligentnější je cvičit na boso a tu nohu si trénovat tím pádem.
Speaker 1:Ještě by mě zajímalo, kdy jsi měla na sobě naposledy podpadky.
Speaker 2:No, to bude někdy před tím, než jsem vyhodila poslední boty s podpadkama.
Speaker 1:Já si myslím, že nosila jsi podpadky někdy.
Speaker 2:Jo, v 27, třeba Nechcete vědět, že běhá 42.
Speaker 1:To nikdo neslyšel teďka.
Speaker 2:Zasedla jsem podpadky do tanečních. Se nosí podpadky samozřejmě na nějaké tancování.
Speaker 1:Tak do tanečních to máš 17. Na rande taky no, a proto zhruba po roce mě bylo jistý, že fakt dobrý.
Speaker 2:Už tak vlastně podpadky šly pryč. No, fakt nosím jenom tenisky, žabky, sandály. Nemám podpadky žádný.
Speaker 1:Ale zase jsem si říkala, že by podpadkama se docela blbě běhá, jako za tříletým dítětem, je to takový jako malinko nepraktický, nebo chození s kočárem. Ale já si myslím, že ta noha vy střídáš, ne Jo?
Speaker 2:Jsou lidi, kteří nosejí podpadky, nebo ženský, co nosejí podpadky celý život a ku podivu kde mají ani vbočenej palec ani ostrohu na patě a mají perfektní držení těla. Můžete se podívat na různý modelky. No tak, ono je to docela makačka. Jestli máte nějaký know-how o správném držení těla, Pokud máte podpadky a umíte podsadit pánev do neutrální polohy, můžete se prostě vyvážit v tom těle krásně do osy. Tak to může být jako jeden z posilovacích prvků. A proč ne? Protože třeba to, co lidem strašně chýzí na podpadcích, fakt funguje.
Speaker 1:No, mě tohle funguje třeba, když chodím jako do kopce a teď nemyslím jako s podpadkama, ale normálně když lezu nějaký jako teren nebo kopeček. Pro mě teda je teren i kopeček, ale prostě když jdu do kopce, tak Ale normálně zapojím palce a pak jdu hnedka rychleji, tak jo. Takže, jestli dneska posloucháte někde třeba na výletě, tak zapojte palce, víte co vůbec si nek s nadcázkou, ale tak všeho s mírou, prostě Tak. Tak, my vám děkujeme za to, že jste nás dneska poslouchali, a bylo to dnes takové trošku humornější, už i ten začátek i konec. Tak doufám, že jsme vás moc, no, doufám, že jsme vás pobav. Tak, se mějte krásně. My se těšíme s Katkou Smíškovou na příště.
Speaker 2:Mějte se hezky nastanou.