
Spiralista
Podcast Spiralista se zaměřuje na témata spojená se vším, co ovlivňuje zdraví našich zad, páteře a celého pohybového aparátu. Hlavním hostem je MUDr. Kateřina Smíšková, spoluautorka rehabilitační metody Spirální stabilizace, která byla vytvořena pro zlepšení zdraví zad a páteře. Nyní je Spirální stabilizace celosvětově rozšířenou a uznávanou metodou fyzioterapeutů pro léčbu bolestí zad, výhřezu disku a skoliózy. Kateřina Smíšková se intenzivně věnuje léčbě skoliózy u dětí, a ty jsou důležitým často se objevujícím tématem podcastů Spiraliasta. Epizody přináší praktické rady a tipy, jak pečovat o sebe a své děti, aby se zdravě vyvíjely a zůstaly dlouhodobě zdravé a bez bolesti. Také prozkoumáváme, co našim zádům prospívá, a co jim naopak škodí, od vhodných tělesných aktivit a správného držení těla po běžné chyby, kterým se v každodenním životě vyhnout. Podcast Spiralista je určen pro každého, kdo chce lépe pochopit, jak funguje jeho tělo, a najít efektivní způsob, jak se starat o zdraví své i celé rodiny. Poslechněte si rozhovory na různá aktuální témata, nejen s MUDr. Kateřinou Smíškovou, ale i s jinými fyzioterapeuty a lidmi, kteří mají zkušenosti se Spirální stabilizací, a získejte cenné informace, jak udržet záda silná a zdravá. Budeme také mluvit o mobilní aplikaci Spiralista, která je nezbytným pomocníkem každého, kdo chce začít cvičit nebo dlouhodobě provozuje cvičení metody Spirální stabilizace. Podcast Spiralista je tedy průvodcem na cestě k lepšímu držení těla, zlepšení fyzické kondice, nápravě onemocnění páteře a odstranění bolestí spojených se špatným pohybovým aparátem.
Spiralista
S01 E07 - Preventivní cvičení pro děti
Prevence vadného držení těla a skoliózy je velmi důležitá věc a správné cvičební návyky by měly vznikat už v dětství. Pojďme si tedy spolu s MUDr. Katkou Smíškovou podrobně rozebrat osm základních cviků metody Spirální stabilizace, které pro vás vybrala jako preventivní cvičení právě proti vadnému držení těla a skolióze. Všechny cviky si pak můžete pustit a zacvičit v aplikaci Spiralista.
Krasný, dobrý den, ahoj Katko, ahoj Teresko a zdravím posluchače. My vás vítáme u našeho dalšího dílu podcastu Spiralista. V dnešním díle se budeme bavit o konkrétních cvičích. Rozebereme si vlastně konkrétní cvíky, metody spirální stabilizace, které jsme vybrali vlastně jako tak pro děti, jako prevenci proti vadnému držení těla nebo skolioze. Tak máme tady nějakých pár cviků, nebudeme chodit dlouho okolo horké kaše a rovnou půjdeme na to. Všechny ty cviky, o kterých se budeme bavit, najdete i v aplikaci Spiralista. Jestli ještě nem všup, můžete rychle stáhnout aplikace ke stažení zdarma, a vlastně i ty videa tam najdete zdarma. můžete si je tam přehrát. je tam k tomu i popis, takže krásně budete vidět, jak ten cvik máte provádět. Jedná se teda o cviky váhy čelem, pokud byste si chtěli teďka váhy zády, potom je to svícen čelem, svícen zády, zatím správně kroužky, klubíčko, šermíř, a potom je tam skombinovaný cvik, plamenák a úkrok. Tak pojďme na to Váhy čelem, váhy zády. V podstatě jsou to stejné cviky, akorát jeden se cvičí čelem klanu, druhý se cvičí zády klanu.
Kateřina Smíšková:Tady, ty dva cvíky jsou jedny z nejstarších cvíků spirální stabilizace páteře, kterou se teďka vymýšlel, a jsou to cvíky na posílení svolovýho korzetu v oblasti mezi lopatkama, a vlastně I tu váhu, že jsou protahovací. To znamená, že pokud má dítě ramena vpředu, to znamená představte si dítě, které sedí v lavici, je zhrbené, nebo třeba vás si představte, jak sedíte u počítače. Ano, teď to Katka řekla, já jsem se musela narovnat budou ramena vpředu, neboli ramena v protrakci, a vznikne tak disbalance, která mezi lopatkama znamená oslabení, a vpředu na pletence ramením, neboli prstní svalstvo bude mít tendenci ke zkrácení se. Takže oba dva tady ty cvíky mají vlastně úkol protáhnout pletenec ramení vpředu a posílit mezilopatkové svaly vzadu, tak aby ty ramena se navrátily do neutrální polohy. To znamená, jsou to úplně super výhodný, jednoduchý cvíky, které jsou vhodné ke kompenzaci nějaké prevenci toho, aby ty ramena držely trvale vepředu. Takže js Tak tady ty dva cvíky, protože jsou ve vyšší pozici než jsou ty váhy, tak jsou mnohem intenzivnější na střed těla A je to vlastně pohyb lanama někam do úrovně středu těla.
Kateřina Smíšková:Zase Posilujete opět mezilopatkový svaly, ale je tam potřeba dát pozor na vnější rotaci v ramením kloubu a v pažní kosti obecně. Takže při svíc nech dbejte na protočení delťáku a bycáku směrem dozadu, tak aby si ty lopatky zase hezky zeširoka sedly na záda a vlastně dotáhli jste ideálně ty řetězce, které jsou od lopatky trnový výběžky od páteře na žebra, dál to pokračuje na pánev. Takže aby vlastně to došlo k propojení řetězců, anatomických, funkčních řetězců, který slouží k optimální koordinaci pohybu, tak ty svícny jsou vlastně intenzivnějším tahem intenziv, a je tam větší zápřah vlastně na to udržet tu polohu, neprohnout se v bedrech. To znamená, je to mnohem silnější záběr i na břišnější místnáho stvo než předchozí váhy. Pak tady máme kroužky.
Kateřina Smíšková:No, a kroužky jsou number one, je toíjemnější, nejlepší cvik na záda. Pacienti ho mají hrozně rádi, když jim ho přidáme do jich sestavy, tak říkají. Tak tenhle je rozhodně nejlepší. Ten cvik jim opravdu každej den i ráda Nebo rád. Takže hlavně oblíbený u tenhle cvik z toho důvodu, že protahuje zpřimovače páteře.
Kateřina Smíšková:Zpřimovače páteře patří do vertikálních svalových řetězců, které vlastně, když jsou přetěžovaný, tak způsobují patologii na kostře, zase na těch potníkách především. Takže je nebo nějakým špatným ohnutím těla A je dobrý, tady ty svaly mít uvolněný, bez trigger pointů, bez překyselení a v nějaké optimální dýlce a měkosti, poddajnosti, prohmatnosti. Takže kroužky jsou strašně dobrý na protahování se v zádech. Tak další cvik js protažení zad, zase jako předchozí cvik kroužky, ale je k tomu ještě přidaná hodnota protažení stehen v neutrální poloze pánve. Na stehnech máme čtyřhlavý svast stehení, který obsahuje vlastně rovnou hlavu přímou. Ta zasahuje, vlastně upíná se až pod koleno a vlastně tím, že v klubičkách klečíme, tak si protahujeme krásně přední stranu toho stehna. To ucítíte, když podsedíte kvalitně pánev.
Kateřina Smíšková:Takže ten cvik je vlastně výhodou pro nějaké z tažení přední svalový skupiny stehna, která se zkracuje zase při sezení, to znamená, když pokrčíme nohu v kyčli a budeme takhle sedět několik hodin dne ve škole nebo v kanclu, zase se zkrátí a zbytní tak dělá kompresy na bederní páteře a účastní se výhřezu disku.
Kateřina Smíšková:Takže šermíř je cvik v kleče na jednom koleni s jednou nohou přednoženou, klečí se na m, vlastně protahuje se to stehno směrem vzad a zase dochází k odstranění svolové disbalance na pletenci pánevním vpředu, který je způsobený sedavým způsobem života. No, a poslední cvik tak to je ta tvoje jsme propojili plamenáka a úkrok dohromady. Jinak to v aplikaci zatím najdete jako zvlášť cvik plamenák, cvik úkrok a střídevým způsobem toho plamenáka a toho úkroku, vlastně pozice nohy dozadu a do boku. Se se z toho stane příjemnější způsob cvičení pro dolní končetinu, kdy se spevňují abduktory, neboli boční stabilizátory, kyčle a extenzory kyčelního kloubu, což je hlavně velký hýžděvý sval. No, a tou dynamikou do boku a dozadu, tím střídává. Takže je ten cvik milejší děti ho ocenili tady to propojení a tu dynamiku. No, takže to vlastně je cvičení na dolní končetinu, který potřebujeme zase skrz sedavý způsob života, protože na zadku, když sedíme proti židli, tak vlastně jižděvý sv. Stabilizace kyče, to znamená špatná rovnováha na jedný noze. Třeba. Tak tady ten cvik je dobrý právě na to, aby dítě dobře, správně, pevně a stabilně stálo na jedný noze.
Tereza Málková:Perfektní. Takže to jsme si vlastně prošli. Všech základních osm cviky přidáme do Quick Workouts, takže je tam najdete. Budete je mít pěkně hezky přehledně v tom tréninku. No a, jak jsem říkala na začátku, všechny cviky najdete v apce. Můžete si je tam přehrát, najdlet na zdravý pohyb a na prevenci. Tak, já ti moc krát děkuju za rozebrání dnešních cviků, katko, a uslyšíme se zase příště. Ať vám slouží Nashlenou Nashlenou. Titulky. Vytvořil Jirka Kováč.